dZapisz się jKontakt uMiasto

Opis kierunku

Technik eksploatacji portów i terminali należy do grupy tzw. EUROZAWODÓW, dlatego po jego ukończeniu znajdziesz zatrudnienie w kraju, jak i za granicą. Będziesz mógł pracować nie tylko w portach i terminalach, ale też jako stewardessa lub steward linii lotniczych. Ten kierunek to również świetny wstęp do dalszego kształcenia na takich popularnych kierunkach jak, m.in.: Zarządzanie w transporcie lotniczym, Teleinformatyka czy Budowa lotnisk. Zawód ten jest także wskazany dla osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem lub strażą pożarną.

Czego nauczysz się na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali w szkole Żak?

Zapoznasz się szczegółowo z tematem podróżnych w portach i terminalach, zaczynając od przepisów dotyczących danych osobowych w terminalach, przez odprawę biletowo-bagażową, przewóz osób chorych i wymagających specjalnej troski, po jakość w transporcie i akty prawne. Zapewnimy Ci również wprowadzenie do eksploatacji portów i terminali. Zapoznasz się z ich funkcjonowaniem, organizacją i przebiegającym w nich transportem. Będziesz uczyć się na temat towaroznawstwa, ładunkoznawstwa i operacji magazynowych. Dzięki zajęciom praktycznym zdobędziesz umiejętność organizacji obsługi podróżnych przy użyciu odpowiednich informatycznych i technicznych środków. Bez trudu zadbasz o bezpieczeństwo i higienę pracy w magazynie oraz w eksploatacji środków transportu. Zyskasz również umiejętność technicznej obsługi środków transportu. Nauka języka angielskiego w eksploatacji portów i terminali umożliwi Ci obsługę zagranicznych pasażerów oraz pracę w międzynarodowym środowisku.

Kwalifikacje, jakie zdobędziesz po zakończeniu nauki

Obsługa podróżnych w portach i terminalach (AU.33)

Organizacja i prowadzenie prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów i ładunków w portalach i terminalach (AU.34)

• Tryb nauczania:

zaoczny

• CZAS TRWANIA:

2 lata

• KOSZT:

kierunek bezpłatny

• UZYSKANY DOKUMENT:

świadectwo MEN

• UZYSKANY TYTUŁ:

Technik eksploatacji portów i terminali

• EGZAMIN:

Tak. Egzamin zewnętrzny, organizowany w Szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Podejście do egzaminu z kwalifikacji w zawodzie nie jest obowiązkowe.

PERSPEKTYWY PRACY:

• Agencje obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych

• Linie lotnicze

• Porty morskie i rzeczne

• Przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne

• Terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe

PRZYKŁADOWY PROGRAM NAUCZANIA:

• Język obcy w eksploatacji portów i terminali

• Podróżni w portach i terminalach

• Podstawy przedsiębiorczości

• Transport w portach i terminalach

• Wprowadzenie do eksploatacji portów i terminali